Olympiáda dětí a mládeže v Karlovarském kraji brzy odstartuje. Přijďte fandit!

Olympiáda dětí a mládeže v Karlovarském kraji brzy odstartuje. Přijďte fandit!

V neděli 19. ledna 2020 začínají Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže v Karlovarském kraji. Olympiádu nezastaví ani nedostatek sněhu, kvůli kterému se řeší přesun některých sportovních disciplín. Výpravy sportovců ze všech 13 krajů a hlavního města se představí v karlovarské KV Areně během slavnostního zahajovacího ceremoniálu. Olympionici se utkají nejen v zimních sportech po celém regionu.

Přenosy ze zahajovacího ceremoniálu i soutěžních dnů přinese již počtvrté ČT sport v rozsahu až 8 hodin denně. Do sportovních areálů, na ceremoniály i do Olympijského domu zve Karlovarský kraj všechny fanoušky, kteří společně s maskotem – veverkou Čiperkou – mohou dovést sportovce k těm nejlepším výkonům.

„Srdečně zveme všechny fanoušky, rodiče, spolužáky a kamarády, aby přišli podpořit sportovce z našeho kraje, ale také ze všech ostatních regionů. Jsou to právě fanoušci, kteří dokáží vytvořit skvělou sportovní atmosféru a doslova hnát sportovce za co nejlepším výsledkem. Olympioniky podpoří samozřejmě i maskot, veverka Čiperka, přítomná pokaždé v centru olympijského dění. Moc se těšíme a věříme, že si olympiádu společně naplno užijeme,“ uvedla předsedkyně řídicího výboru akce Jana Mračková Vildumetzová.

Zahajovací ceremoniál
, který mohou lidé sledovat prostřednictvím programu ČT sport, začne 19. ledna od 15:00 hodin v karlovarské KV Areně. Moderuje jej Libor Bouček, hlavní hudební hvězdou bude zpěvák Mikolas Josef, který ČR reprezentoval na hudební soutěži Eurovize. V programu dále vystoupí taneční skupiny Mirákl a RapPresent, do krasobruslařské show se zapojí krajské oddíly se slavnými krasobruslaři Michaelou Lucií Hanzlíkovou a Tomášem Vernerem. Medailový ceremoniál se následně bude konat před Olympijským domem, tedy hotelem Thermal v Karlových Varech, a to 21. ledna od 18:30 hodin. V rámci ceremoniálu proběhne předání medailí vítězům prvních dvou soutěžních dní. Moderují Libor Bouček a Radek Šilhan. Součástí doprovodného programu bude bubenické vystoupení Drum Bandu z Ostrova a exhibice Karate Champions Teamu. Večer zakončí ohňostroj. Závěrečný ceremoniál, 23. ledna od 18:00 hodin, hostí KV Arena. Jeho součástí se stane vyhlášení vítězů zbývajících závodů i nejúspěšnějších krajských výprav. Moderují Libor Bouček a Radek Šilhan, vystoupí písničkář Thom Artway a taneční skupina Mirákl.Zatímco vstupenky na zahajovací ceremoniál jsou vyprodané, na závěrečný mohou zájemci získat lístky v síti Ticketportal.
Česká televize nabídne živé vysílání a reportáže ze všech sportovišť

Již od roku 2017 vysílá z akce živé přenosy ČT sport. I letos se mohou fanoušci těšit na přenosy z různých sportovišť, na známé sportovní hosty v olympijském studiu a samozřejmostí je i živý přenos ze slavnostního zahájení, který poběží na iVysilani. „Mládežnický sport si zaslouží pozornost a Česká televize mu ji dlouhodobě a ráda věnuje. I letošní hry zimní Olympiády dětí a mládeže proto pojmeme jako významnou sportovní událost, která si zaslouží speciální vysílání. Tak jako u akcí profesionálního sportu budeme mít studio po celou dobu konání přímo v místě dění a přenosy budeme vysílat živě. A to navíc každý den z jiné lokace. Naše mobilní terénní studio propojí vysílání z dějiště i ze zákulisí her,“ vysvětlil výkonný ředitel programu ČT sport Jiří Ponikelský.
Aktuální informace o výsledcích přinese také mobilní aplikace

Kromě oficiálního webu ODM si mohou účastníci i fanoušci stáhnout aplikaci a veškeré informace o dění na největší multisportovní akci mít přehledně v mobilu. „Olympiáda dětí a mládeže je neustále se vyvíjející projekt, každým rokem se ji snažíme vylepšovat jak pro sportovce, tak i pro fanoušky. Proto jsme přistoupili i k vývoji mobilní aplikace, která uživatelům usnadní přístup k informacím,“ okomentoval místopředseda ČOV Filip Šuman. Již nyní je možné aplikaci stáhnout v Google Store a App Store pod názvem ODM2020.

Sportovat se bude v celém regionu

Mladí talenti budou bojovat o medaile v 12 sportech. Alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon i snowboard budou mít zázemí v krušnohorských areálech, ale poprvé v historii olympiády sportovci zavítají do jiné země, závodit se totiž bude i v německé Skiareně Fichtelberg. Umístění některých disciplín se nyní kvůli nedostatku sněhu ještě zřejmě změní. Hokejisté se představí v karlovarské KV Areně a na Zimním stadionu v Chebu, krasobruslařům bude patřit  Zimní stadion v Ostrově, rychlobruslařům Zimní stadion v Sokolově. Olympijské boje budou také absolvovat šachisté, a to v hotelu Thermal v Karlových Varech, kde soutěží i hráči na elektronické klávesové nástroje. Karate zase najde zázemí v Městské sportovní hale v Mariánských Lázních. V souladu s olympijskou tradicí se nejúspěšnější sportovci dočkají prvního ocenění přímo na sportovištích, kde proběhnou květinové ceremoniály. Šest nejlepších sportovců z každého závodu obdrží diplom a plyšového maskota, veverku Čiperku, a dárky od partnerských měst. Olympijský dům v Thermalu nabídne denně zdarma program pro veřejnost.Chybět nebudou adrenalinové zážitky, zábava i poučení.

Karlovarský kraj oslovil významné sportovní osobnosti našeho regionu i z celé ČR, aby se stali ambasadory olympiády. Famózní tenistka Markéta Vondroušová a další hvězdy se budou v průběhu akce zapojovat do medailových ceremoniálů či setkání se sportovci i fanoušky. „Za Karlovarský kraj se navíc garantem olympiády stala rovněž velká sportovní legenda – krajský radní Josef Váňa, který je osminásobným vítězem Velké pardubické a úspěšným trenérem dostihových koní,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová.

Pro případ potřeby zdravotní péče či rychlého zásahu budou v olympijských areálech k dispozici zdravotničtí záchranáři a členové Horské služby ČR, o bezpečnost všech se postarají městští policisté i Policie ČR.
Novinky a zajímavosti k blížící se olympiádě dětí a mládeže hledejte na stránkách Olympiády dětí a mládeže, na olympijském Facebooku a Instagramu: #odm.gang

Zdroj: kr-karlovarsky.cz
Zpracoval/vložil: Martin Ivány

Autor příspěvku: ICM Cheb